what is seo - سئو یا بهینه سازی وب سایت چیست ؟ و چه کاربردی دارد

سئو یا بهینه سازی وب سایت چیست ؟ و چه کاربردی دارد

این روز ها یکی از مهم ترین مواردی که باید هر کسب و کار آنلاین درباره آن اطلاعاتی داشته باشد و از آن استفاده کند این است که سئو چیست ؟ که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد .

بهینه سازی یا سئو سایت مجموعه قوانین و فاکتور هایی می باشند که با رعایت قوانین و به کار گرفتن فاکتور ها و الگوریتم های خاص شما می توانید برای کلمات مورد نظر خود در گوگل رتبه های بالا بدست آورید .

 

توضیح ساده سئو یا بهینه سازی سایت چیست ؟

حتما شما هم دقت کردید که وقتی در گوگل یک کلمه را سرچ می کنید یک صفحه وب رتبه یک را در گوگل دارد و یک صفحه وب دیگر رتبه دو و به همین شکل صفحات وب در جستجوی گوگل رتبه بندی شده اند .

گوگل این سایت را بر اساس قوانین , فاکتور ها و معیار های مختلفی رتبه بندی می کند .

سئو یا Seo به معنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو می باشد که با بهینه سازی یا سئو وب سایت میتوانید رتبه بهتری در گوگل برای کلمه مورد نظر بدست آورید .

منظور از کلمه مورد نظر این است که کاربران کلمه های مختلفی را در گوگل سرچ می کنند و شما با شناسایی این کلمات با استفاده از بهینه سازی , رتبه های خود را در این کلمات بهتر می کنید .

بهینه سازی صفحات وب طبق اصول و قوانین مختلفی انجام میشود که به آرامی رتبه صفحات سایت شما در موتور های جستجو بهبود می یابد که باعث افزایش بازدید از کسب و کار شما و در نتیجه با تبلیغات درست از محصولات/خدمات خود باعث افزایش فروش کسب و کار شما میشود .

 

اطلاعات بیشتر در این باره طبق سر فصل های زیر میباشد :

 

اینفوگرافیک درباره سئو ” SEO ” چیست ؟

what is seo infography - سئو یا بهینه سازی وب سایت چیست ؟ و چه کاربردی دارد

 

بیشتر درباره سئو یا بهینه سازی سایت بدانید

سئو یا SEO مخفف کلمه ” Search Engine Optimize ” میباشد که به معنی ” بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو ” میباشد .

جالب است بدانید 96% سرچ های اینترنتی در جهان در گوگل انجام می گیرد که به یقین میتوان گفت گوگل پرطرفدار ترین موتور جستجو جهان است , همچنین لازم است بدانید در ایران جستجو های بسیار زیادی با استفاده از این موتور جستجو انجام میشود .

علوم بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو برای اولین بار در سال 1990 زمانی که موتور های جستجو شروع به فهرست کردن صفحات وب کردند به وجود آمد .

سئو به این دلیل به وجود آمد که موتور های جستجو نیاز به ارائه نتایج بهتر داشتند .

همین عمر باعث شد وضع قوانین و گذاشتن فاکتور هایی برای رتبه بندی سایت به وجود بیاید .

با گذشت زمان این فاکتور ها و قوانین به صورت پیشرفته تری تغییر ظاهر دادن و الگوریتم های رتبه بندی مختلفی مانند الگوریتم پنگوئن یا الگوریتم مرغ مگس خوار و سایر الگوریتم ها به وجود آمدند .

این الگوریتم ها قوانین و فاکتور های مختلف را در خود دارند و بر اساس آن ها سایت ها را بررسی می کنند و بر روی رتبه ی سایت ها تاثیر می گذارند .

 

موتور های جستجو چگونه عمل می کنند ؟

search engines - سئو یا بهینه سازی وب سایت چیست ؟ و چه کاربردی دارد

در این بخش از مقاله سئو چیست درباره اینکه موتور های جستجو چگونه عمل میکنند توضیح خواهیم داد به این علت که تقریبا تمامی سرچ ها در گوگل انجام میشود ( در سطح جهانی )

لازم است قبل از دریافت اطلاعات بیشتر درباره بهینه سازی یا ” SEO ” آشنایی ابتدایی با موتور جستجو گوگل داشته باشید که پیشنهاد میکنم حتما این بخش را مطالعه کنید .

گوگل شامل ربات هایی می باشد که هر کدام از آنها وظایفی دارند .

اولین ربات گوگل به نام خزنده است که این ربات ها وظیفه دارند در اینترنت و در صفحات اینترنتی بگردند و مطالب مورد نظر را طبق الگوریتم پیدا کنند . این ربات ها به صورت مداوم فقط در حال خزیدن در اینترنت میباشند و صفحات را فهرست میکنند .

لازم است بدانید این ربات ها طبق الگوریتم های مختلف صفحات را بررسی میکند و به آنها امتیاز می دهد یا حتی به علت رعایت نکردن قوانین از آن صفحات رد شود .

ربات بعدی گوگل مسئول ایندکس کردن صفحات در گوگل است .

یعنی اینکه این ربات صفحات مورد نظر را در نتایج گوگل جای میدهد و آنها را در رتبه ی مورد نظر قرار میدهد . این ربات کاره بسیار زیادی انجام نمیدهد فقط اطلاعات را از خزنده دریافت می کند و آنها را ایندکس می کند .

ربات سوم که آخرین ربات است مسئول نمایش دادن نتایج جستجو شده به کاربران است که آن هم بر اساس رتبه های مشخص شده توسط ربات قبلی اطلاعات را به بینندگان نمایش میدهد .

در کل کار اصلی را  ربات های خزنده می کنند که تمامی اطلاعات داخل یک سایت را بررسی و آنالیز می کنند , پس سعی کنید چیزی که این خزنده ها می خواهند را در صفحات وب کسب و کار خود گذاشته باشید و قوانین مورد نظر آنها را رعایت کنید .

 

سئو کلاه سفید و کلاه سیاه چیست ؟

black hat white hat seo - سئو یا بهینه سازی وب سایت چیست ؟ و چه کاربردی دارد

سئو به دو روش کلاه سیاه و کلاه سفید تقسیم می شود که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد .

– سئو کلاه سیاه چیست ؟

از گذشته مرسوم بوده و به روش هایی گفته میشده که موتور های جستجو را دور میزدند و به روش های غلط سایت را سئو می کردند که به آن سئو کلاه سیاه می گویند . برخی از راه هایی که می توان نام برد که سئو کاران کلاه سیاه از آن استفاده می کنند عبارتند از :

  • رنگ متن را شبیه رنگ پس زمینه می کردند که از دید کاربر دور می ماند اما موتور های جستجو از طریق کد های سایت آنها را می دیدند . از این روش برای نمایش دادن اطلاعات غیر مرتبط به کاربران استفاده میشود برای مثال شما برای کلمه ی سئو وب سایت یک صفحه را سئو می کنید اما محتوای داخل آن را یک چیز دیگر قرار می دهید که اصلا به کلمه سئو وب سایت مربوط نمی باشد .
  • خرید لینک های انبوه از سایت ها یکی از روش های دیگر بود که با هزینه های زیاد خیلی سریع رتبه ی سایت خود را افزایش میدادند .
  • و سایر روش ها …

در حال حاظر تمامی این روش ها توسط گوگل شناسایی شده اند و به محض استفاده از این روش ها گوگل تمامی رتبه های شما را می گیرد و سایت شما را به عنوان اسپم شناسایی می کند و از نتایج هذف می کند . ( توصیه می شود اصلا از روش های سئو کلاه سیاه استفاده نشود . ) در کل میتوان گفت این روش ها شما را برای مدت کوتاهی به رتبه های بالا می رساند اما خیلی سریع این رتبه ها را از دست خواهید داد .

– سئو کلاه سفید چیست ؟

سئو کلاه سفید روش صحیح بهینه سازی صفحات وب می اشد و به این صورت می باشد که سایت ها باید طبق قوانین و الگوریتم های گوگل پیش بروند . در این مدل رتبه آوردن سایت در کلمه های مورد نظر کمی زمان بر است اما به صورت ثابت می باشد و گوگل هر روزه اعتماد خود را به شما افزایش میدهد و صفحات سایت شما را در جایگاه های بهتری قرار میدهد .

شما می توانید با رعایت تمامی این موارد که در صفحه آموزش سئو سایت مشاهده خواهید کرد جایگاه بسیار عالی برای کسب و کار خود در موتور های جستجو بدست آورید و کسب و کار آنلاین خود را بهبود بخشید .

ما این روش را توصیه می کنیم و تمامی آموزش های ما بر اساس سئو کلاه سفید میباشد .

 

سئو داخلی و خارجی چیست ؟

بهینه سازی وب سایت به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم میشود که در ادامه به صورت کامل تر درباره این دو توضیح خواهیم داد .

– سئو داخلی چیست :

به مجموعه کارهایی گفته میشود که در داخل سایت انجام میگیرد در جهت بهبود رتبه ی سایت . کلیه این موارد را  سئو داخلی می نامیم که هرکدام شامل موارد گسترده ای میشوند .

می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره سئو داخلی سایت به لینک زیر مراجعه نمایید :

– سئو خارجی چیست :

به مجموعه کارهایی گفته می شود که خارج از سایت انجام می شوند که باعث بهبود بهینه سازی سایت میشوند .

مانند فعالیت در شبکه های اجتماعی و بک لینک گرفتن از سایت های دیگر که در مقاله ی زیر به صورت کامل می توانید درباره این موضوع اطلاعات کاملی کسب کنید :

 

چرا باید در کسب و کار آنلاین از سئو استفاده کنیم ؟

این روز ها تمامی کسب و کار های اینترنتی بزرگ از بهینه سازی برای موتور های جستجو استفاده می کنند و بهره زیادی از آن برده اند . برخی از کسب و کار های بزرگ را می توان Amazon , Ebay و … نام برد که در حال حاظر بزرگترین کسب و کار های اینترنتی جهان هستند .

همچنین این روز ها کسب و کار های آنلاین در ایران جایگاه ویژه ای پیدا کرده است و مردم خرید های اینترنتی را به روش های دیگر ترجیج می دهند و کسب و کار های آنلاین در حال جایگزین شدن سایر کسب و کار ها می باشند .

این علوم یکی از مهمترین چیز ها برای هر کسب و کار اینترنتی می باشد . چرا که در حال حاظر بیشترین بازدید و کاربر را می توانید از طریق موتور های جستجو جذب سایت خود کنید . برای مثال شما یک محصول یا خدمات خاصی را ارائه می دهید . شما می توانید با بهینه سازی صفحات وب خود , بازدید از کسب و کار انلاین خود را افزایش دهید و آن ها را تبدیل به مشتریان خود کنید .

طبق تحقیقات به عمل آمده بهترین نوع جذب بازدید کننده از طریق اینترنت برای برند خود استفاده از سئو و موتور های جستجو می باشد و بعد از آن ایمیل مارکتینگ .

شما می توانید با این کار برند خود را در تمام کلماتی که مربوط به موضوع شما است را به هزاران نفر نشان دهید و تبلیغ کنید ! آیا منطقی نیست که به جای هزینه تبلیغات بسیار زیاد برای میزان بازدید ناچیز از این راه استفاده کنید و با کمترین هزینه و فقط با کمی زمان در معرض دید هزاران نفر قرار بگیرید ؟

 

برخی از موارد مهم در سئو و بهینه سازی

شما می توانید از آموزش های ما درباره سئو استفاده کنید و دانسته های خود را در این رابطه گسترش دهید .

 

اصول سئو چیست ؟

این علوم هم مانند هر تخصص دیگری نیاز به اصول خاص خود را دارد که باید از موارد خاصی پیروی کنید این موارد شامل بخش های مختلف دیگر میشوند که حتما برای اینکار باید تخصص لازم را داشته باشید در غیر این صورت می تواند نتایج معکوسی داشته باشد .

اگر شما طبق اصول کسب و کار خود را سئو نکنید به کلی از نتایج گوگل هذف خواهید شد .

ما به شما توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر لینک زیر را مطالعه نمایید :

 

نتیجه گیری نهایی درباره سئو و بهینه سازی

در کل این تخصص روش بسیار پر بازده و اثر بخشی برای کسب و کار های اینترنتی می باشد اما نیاز به صرف زمان و تخصص خاص خود را دارد و همچنین لازم است بدانید که یک اشتباه می تواند اثرات جبران ناپذیری برای سایت شما را در بر داشته باشد پس حتما توصیه میشود قبل از هرچیزی از یک متخصص مشاوره دریافت کنید .

اگر شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی هستید یا میخواهید یک کسب و کار اینترنتی را شروع کنید توصیه ما به شما این است که حتما از این تخصص برای سایت خود استفاده کنید تا بتوانید در بلند مدت مشتریان ثابت داشته باشید و بهترین نتیجه را بگیرید .

با گذشت زمان در کل جهان و کشور های مدرن کم کم کسب و کار های فیزیکی در حال محو شدن از ذهن ها می باشد و کسب و کار های اینترنتی جای آنها را دارد پر می کند اگر همچنان برای این موضوع اقدام نکرده اید هرچه سریعتر اقدام کنید .

 

امیدوارم به خوبی متوجه این شده باشید که سئو چیست ؟ و در بخش نظرات سوالات خود را مطرح کنید .

لطفا به این مطلب رای دهید
[تعداد: 9    میانگین: 4/5]
1 پاسخ
نظرات و سوالات خود را ارسال کنید .
نظرات پس از بررسی نمایش داده خواهند شد .
محتوا با متن انگلیسی و محتوای توهین آمیز حذف می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *