ارور 404 چیست ؟

404 چیست؟ تاثیر آن در سئو - ارور 404 چیست ؟

ارور 404 یکی از ارور های مخرب در سئو سایت می باشد که در ادامه خواهیم گفت چیست

در سئو سایت ارور های مختلفی داریم که یکی از مهمترین و رایج ترین آنها که هر سئو کار تا الان حداقل یکبار با آن برخورد داشته است ارور 404 می باشد .

علت به وجود آمدن این ارور چیست ؟ این ارور به علت پاک کردن صفحات به وجود می آید .

یعنی شما یک صفحه با یک لینک یکتا داشته اید که به هر دلیلی آن را پاک کرده اید . اگر کاربری وارد این لینک شود با صفحه ی حاوی ارور 404 مواجه خواهد شد .

ساده تر بخواهم بگویم صفحات 404 به صفحاتی گفته می شوند که قبلا وجود داشته اند اما در حال حاظر به هر دلیلی وجود ندارند .

اینگونه صفحات می تواند تاثیر بدی بر روی سئو صفحات سایت شما بگذارد و همچنین روش های مختلفی برای بهبود آنها وجود دارد که در ادامه اطلاعات کامل تری را درباره آن مشاهده خواهید کرد .

 

ارور 404 چه تاثیری در سئو سایت دارد ؟

اینکه چه تاثیری در سئو سایت شما می گذارد بستگی به این دارد که چه زمانی صفحه را هذف نموده باشید و چه تعدادی ارور 404 داشته باشید .

برای مثال شما یک صفحه دارید که رتبه اول گوگل می باشد , به هر دلیلی قصد دارید آن صفحه را پاک کنید یا لینک آن را تغییر دهید . اگر به هر دلیلی لینک قبلی که در گوگل دارای رتبه می باشد از بین برود , باعث ایجاد ارور 404 می شود .

گوگل به محض مطلع شدن از اینکه دارد صفحه ی 404 را در نتایج خود نمایش می دهد به میزان زیادی اعتمادش را نسبت به سایت شما از دست خواهد داد .

این ارور ها هرچه بیشتر باشد اعتماد گوگل نسبت به شما کمتر خواهد شد و کاهش رتبه بیشتری را مشاهده خواهید کرد .

البته لازم است بدانید که اگر صفحات بی ارزش شما هذف شود و باعث ایجاد ارور های 404 شود زیاد تاثیری در افت اعتماد گوگل ندارد و تاثیری در رتبه های شما نمی گذارد .

شما باید صفحات با ارزش خود را حفظ کنید یا اگر نیاز به هذف آنها شد یا نیاز داشتید لینک آنها را تغییر دهید به روش اصولی و درست اینکار را انجام دهید که در ادامه توضیحات کامل تری خواهم داد .

 

روش اصولی پاک کردن صفحات و تغییر لینک صفحات چیست ؟

اگر می خواهید یک لینک را هذف کنید یا آن را تغییر دهید باید آن را ریدایرکت کنید بر روی یک صفحه ی دیگر .

وقتی یک صفحه را بر روی یک صفحه ی دیگر ریدایرکت می کنید وقتی کاربر وارد صفحه می شود به صورت خودکار منتقل می شود به صفحه ی جدید .

برای مثال شما صفحه ی ” 1 ” را ریدایرکت کرده اید بر روی صفحه ی ” 2 ” وقتی کاربر وارد صفحه ی ” 1 ” می شود به صورت خودکار وارد صفحه ی ” 2 ” می شود .

اینکار هم باعث جلوگیری از به وجود آمدن صفحه ی 404 می شود و هم کاربر با صفحه ی 404 مواجه نمی شود .

مثال دیگری برای شما عنوان می کنیم :

شما می خواهید لینک یک صفحه را تغییر دهید . ابتدا لینک این صفحه را تغییر می دهید بعد از آن لینک قبلی را بر روی لینک جدید ریدایرکت می کنید .

با اینکار وقتی کاربر از طریق هر جایی وارد لینک قبلی شود به صورت خودکار وارد لینک جدید می شود .

 

روش بهبود ارور های 404 سایت چیست ؟

اگر تا الان شما از این مورد خبر نداشته اید و حالا در پنل گوگل کنسول با تعداد بسیار زیادی ارور 404 مواجه شده اید نگران نباشد ما راه بهبود آن ها را به شما خواهیم گفت .

برای بهبود این صفحات طبق مراحل زیر پیش بروید :

  • ابتدا لینک 404 را بررسی کنید و بر روی صفحه ی جدید ریدایرکت ( در ادامه درباره ریدایرکت کامل تر توضیح داده ایم ) کنید . ( اگر صفحه ای برای ریدایرکت آن وجود ندارد و صفحه ی بی ارزش می باشد لازم نیست آن را ریدایرکت کنید . )
  • بعد از ریدایرکت صفحه از پنل گوگل کنسول وارد بخش Remove URLs شوید و لینک 404 را از نتایج جستجو گوگل هذف کنید تا دیگر در گوگل نمایش داده نشود .

نکته : اگر لینک جدیدی برای صفحه ی 404 ساخته اید بعد از هذف صفحه از نتایج جستجو لینک جدید را از طریق Fetch As google در گوگل ایندکس کنید .

توجه : برای رایدایرکت صفحه از ریدایرکت 301 استفاده کنید که یکی از انواع ریدایرکت ها می باشد . ( در صورتی که ریدایرکت به صورت دائمی است و نمی خواهید آن را بردارید از 301 استفاده کنید . )

لازم است بدانید : با ریدایرکت صفحه ی قدیمی بر روی صفحه ی جدید قدرت صفحه ی قدیمی هم به صفحه ی جدید انتقال می یابد و نگران از دست دادن قدرت صفحه نباشید .

 

سوالات رایج درباره ارور های 404

صفحه ی 404 ندارم چیکار کنم ؟ ابتدا یک صفحه ی 404 برای سایت خود طراحی کنید و آن را در هاست آپلود کنید . ( برای مثال اسم آن را 404.html بگذارید . ) بعد از آن وارد فایل htaccess. شوید و کد زیر را در آن وارد کنید :

ErrorDocument 404 /404.html

بعد از آن هر صفحه ای در سایت شما وجود نداشته باشد به صورت خودکار صفحه ی 404.html نمایش داده می شود .

 

چگونه صفحات 404 را ریدایرکت کنم ؟ برای اینکار ابتدا وارد htaccess. شوید و کد زیر را در آن وارد کنید :

RedirectMatch 301 /old-address http://dbstheme.com/new-address

دقت لینک قدیمی که می خواهید بر روی لینک جدید ریدایرکت شود old-address/ می باشد و لینک جدید صفحه ی قدیمی بر روی آن ریدایرکت می شود http://dbstheme.com/new-address می باشد .

توجه داشته باشید لینک قدیمی را باید از ادامه ی لینک سایت گذاشت برای مثال من می خواهم صفحه ی http://hamgamseo.ir/redirect را بر روی یک صفحه ی دیگر ریدایرکت کنم لینک آن را به شکل redirect/ در کد قرار می دهم اما لینک جدید را به صورت کامل قرار دهید .

چگونه وارد صفحه ی htaccess. شویم ؟ وارد هاست سایت شوید ( حال می تواند سی پنل یا دایرکت ادمین باشد . ) سپس به فایل منیجر آن بروید و بعد از آن به بخش Public_html فایل منیجر هاست بروید .

در آنها به دنبال این فایل بگردید اگر در لیست فایل ها نبود می توانید یک فایل با این نام بسازید و کد های مورد نظر خود را در آن قرار دهید .

 

امیدوارم به خوبی متوجه شده باشید که ارور 404 چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد . حتما راه های ذکر شده برای بهبود این ارور ها را عملی کنید .

لطفا به این مطلب رای دهید
[تعداد: 2    میانگین: 4/5]
1 پاسخ
نظرات و سوالات خود را ارسال کنید .
نظرات پس از بررسی نمایش داده خواهند شد .
محتوا با متن انگلیسی و محتوای توهین آمیز حذف می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *